Kauzy
Pro objasnění skutkových okolností případu v občanském soudním řízení, správním řízení, ale i v trestním řízení může být požadováno vypracování znaleckého posudku. Znalecký posudek je oprávněn vypracovávat soudní znalec (event. znalecká kancelář nebo znalecký ústav). Znalecký posudek se tak stává v soudním řízení jedním z možných důkazních prostředků. Vyhodnocení znaleckého posudku je pak již úkolem samotného soudce či senátu. To znamená, že po zhodnocení všech důkazů bude znalecký posudek soudcem buď přijat, nebo nepřijat. Každý soudce může i při nejmenších pochybnostech nechat znalecký posudek přezkoumat jiným znalcem nebo dokonce nechat vypracovat revizní posudek. Tím, že je znalecký posudek pouze jedním „puzzlíkem“ v celém soudním procesu (v řetězci všech důkazů), kdy musí všechny důkazy bez všech pochybností do sebe přesně zapadat je nemyslitelné, aby o vině či nevině rozhodoval pouze znalecký posudek. V důsledku toho tak lze snadno dojít k jednoznačnému závěru, že to není znalec, kdo „zavírá lidi do vězení“. Při vypracování znaleckého posudku se musí každý znalec řídit vstupními daty ze soudních či policejních spisů. Za tato data nenesou soudní znalci žádnou zodpovědnost, protože podklady ve spisech zpracovává Policie ČR. Soudní znalec může použít ze spisu pouze data dle konkrétního zadání.
Pokud je soudce, státní zástupce, obhájce, obžalovaný, poškozený (či někdo další z účastníků soudního řízení) přesvědčen, že je znalecký posudek vypracován chybně či vykazuje vady, může vznést námitky, k čemuž je následně ustanovený znalec povinen podat vysvětlení v rámci výslechu znalce. Znalci v žádném případě nepřísluší provádět hodnocení důkazů a řešit právní otázky.
Je zřejmé, že kdokoli namítá vady posudku (ať se již jedná o vady v kvalitě či o objektivitu podaného znaleckého posudku), měl by k této námitce předložit relevantní argumenty a podklady. Určitým nešvarem, který se někdy objevuje, je snaha některých novinářů zajímající se o kauzu a vydávajících se za investigativní novináře (aniž by jimi však ve skutečnosti byli) vytvořit senzaci a čtivý článek za každou cenu, aniž by však svou argumentaci podpořili relevantními a seriózními podklady a zdroji. Takové snahy autorů či spíše aktivistů spočívající jsou pak bohužel mnohdy vedeny pouhou snahou o získání popularity a dost možná i finančních prostředků.
Víme, že i ve znaleckých posudcích se stejně jako v jiných oborech lidské činnosti mohou objevit formální chyby. Obecně platí, že všichni občas chybujeme, nejsme stroje, jsme lidé. Proto, aby byly případné formální chyby například i ve znaleckých posudcích eliminovány či napraveny, jsou soudní znalci osobně předvoláni k danému soudnímu řízení. V neposlední řadě je třeba zmínit, že výjimečně mohou být vypracovány vedle sebe dva nezávislé znalecké posudky, vycházející ze stejných dat a podané dvěma soudními znalci s rozdílnými závěry. Je amorální a lidsky nepřijatelné, aby kdokoliv (třeba i z laické veřejnosti), jež nepochybně postrádá jakékoli odborné znalosti z oboru, označil bez dalšího jeden z posudků za zmanipulovaný a šířil články s absencí důkazů veřejně dál. Pokud by opravdu došlo k podání záměrně nepravdivého znaleckého posudku a tím i k justičnímu omylu v českém soudním systému, pak k takovému závěru zajisté nelze dospět ze strany osoby, která se sice vydává za investigativního novináře, ale nemá osvojené základní principy této činnosti a zásady profesní etiky.
Je až neuvěřitelné, že v dnešní době, která na jedné straně tolik dbá o ochranu osobnosti a soukromí, může na straně druhé někdo na základě jednostranných nepodložených a neodzdrojovaných tvrzení sepsat kvantum nepravdivých článků, či například vytvořit podcast, napsat knihu či natočit seriál.
Již i pouhé reklamní kampaně, vztahující se na tato „díla“ jsou jasným propojením a zásahem do osobnostních práv, které poškozují osobu pana profesora Strause na veřejnosti, snižují jeho důstojnost, vážnost a čest. Proto my, podporovatelé, budeme na těchto stránkách hájit jméno pana profesora Strause. Jeho čest, smysl pro spravedlnost a vysoký morální kredit, kterým disponuje v roli erudovaného odborníka, uznávaného soudního znalce a skvělého pedagoga.
Víme, že pan profesor Straus nejen u soudů, ale i v akademických diskuzích důrazně uvádí, že co se stalo před a po, ho nezajímá. On sám je osobně i nositelem myšlenky, že by soudní znalec pro vyšší objektivitu neměl vůbec znát části spisu, kde je popisována situace předcházejí konkrétnímu trestnému činu. Jeho smysl pro spravedlnost, co nejvyšší objektivitu a preciznost při dokumentování stop z místa činu, technické dokumentace je známa nejen jeho okolí, ale i desítkám, stovkám a tisícům studentů, které měl a stále má možnost vzdělávat na půdě vysokých škol. O to smutnější je, když se ve článcích a rozhovorech objevují nepravdivé a překroucené informace o jeho práci nejen jako znalce. Není pochyb, že zasvěcení lidé, kteří měli tu čest, poznat pana profesora osobně, si udělají jistě názor svůj. My, podporovatelé, pana profesora Strause bychom svá vyjádření rádi směřovali k ostatním posluchačům a divákům. Naším smyslem je osvětlit dehonestující články, podcasty, knihu i třídílnou minisérii, která podle různých vyjádření pojednává o manipulaci se znaleckými posudky, a o tom, jak se u nás v České republice počítá spravedlnost. Víme a jsme přesvědčeni, že veškeré útočné aktivity se nezakládají na pravdě a vedou pouze k veřejnému, dlouhodobému, tendenčnímu a stupňujícímu se lynčování pana profesora Strause. Pokud někdo počítá s tím, že si svou kariéru nebo životní úspěch postaví na urážení a dehonestaci uznávaného odborníka, pak jsme tady my, podporovatelé, stojící za prací pana profesora a jsme připraveni vyvinout veškeré úsilí, které povede k napravení této hluboké křivdy a difamujícího, skandalizujícího jednání autorek (nejen)článků.
Pan profesor Straus je natolik erudovaným odborníkem, kterého si váží a obdivují i ve vědeckých kruzích v zahraničí. Důkazem je získání uznání od odborné komunity na mezinárodní konferenci v Sydney v roce 2010, kde byl společný poster pana profesora Strause a pana docenta Jiřího Jonáka prezentující identifikaci člověka podle chůze oceněn jako nejlepší v sekci. Minulý rok byla panu profesoru Strausovi, společně s paní doktorkou Renatou Holubovou a paní doktorkou Janou Slezákovou vydána vědecká monografie v Cambridge pod názvem Forensics and physics. Každým rokem je zván jako uznávaný odborník na Ústav soudního inženýrství VUT do Brna, kde přednáší v kurzech pro budoucí soudní znalce.